ترفندها و نکات یک طراح دکوراسیون داخلی برای خانه شما

یک طراحی خوب برای فضای دکوراسیون خانه تان میتواند تحسین همگان را برانگیزد این تجربه لذت بخش به شرطی اتفاق می افتدکه طراحی اصولی و درست صورت گیرد.
برای یک طراحی خوب سعی کنید خود را جای یک طراح دکوراسیون بگذارید دقت کنید که همه آن چیزی که طراح دکوراسیون داخلی به آن نیاز دارد دیدن چیزهایی است که دیگران نمی بینند هرچند آن فضا هر روز جلوی چشمتان باشد .اینجا ترفند ها و نکاتی را برسی میکنیم تا خانه رویایی را خلق کنید و همگان از آن لذت ببرند.

1- انتخاب یا اصلاح ترکیب رنگ

در هر کدام از فضاهای خانه تان سه یا پنج ترکیب رنگی که بیشتر در خانه تان دیده میشود را لیست کنید اگر مطمئن نیستید که چه رنگ هایی بیشتر در خانه تان استفاده شده است میتوانید برا اساس احساس و سلیقه ی خود نسبت به فضا سه تا پنج رنگ را انتخاب کنید.
پس از این کار تنها به یکی از روش های زیر رنگ های موجود در فضاهای مختلف را اصلاح یا تعریف کنید:
سبک اول-استفاده از یک تک رنگ به همراه همان رنگ با چند درجه ملایم تر یا تیره تر
سبک دوم-استفاده از رنگ های مشابه و نزدیک به هم مثلا آبی- سبز- نیلی و یا  قرمز-نارنجی- طلایی مشابه یانزدیک بهم هستند.
سبک سوم-استفاده از رنگ های مکمل یکدیگر که باید از یک رنگ بیشتر و از مکمل آن کمتر استفاده شود مثلا مکمل رنگ آبی نارنجی است یا مکمل رنگ سبز قرمز است.
بر اساس رنگ هایی که در فضای خود دارید یا براساس سلیقه ی خود، برای هر فضا یکی از این سه روش ترکیب رنگ رانتخاب و رنگ های استفاده شده در هر فضا را اصلاح یا تعریف کنید.

2- ترجیح کیفیت بر کمیت

تغییر دکوراسیون به ثروت زیادی نیاز ندارد اما سعی کنید به جای خرید وسایل تزیینی و غیر ضروری و متفرقه با تنظیم بودجه و صرفه جویی، نیاز های اصلی دکوراسیون خانه تان را پیدا کنید و وسایل و لوازمی که فضای شما را قابل زندگی میکند تامین کنید مثلا در اتاق نشمین وجود یک مبل راحتی زیبا بسیار مهم تر از وجود یک کمد دکوری است.

3- چیدمان های مختلف را امتحان کنید .

چیدمان های مختلف را در هر فضا امتحان کنید بعضی اوقات نیاز است چیدمان داخل خانه را بهم برید و با استفاده از اصول فنگ شویی حالات مختلف چیدمان وسایل را امتحان کنید و با خرج کردن کمی جسارت یک چیدمان جدید را تجربه کنید.

4- به ابعاد و ارتفاع وسایل در فضا دقت کنید

تعداد و ابعاد وسایل را نسبت به ابعاد فضا بسنجید. به طور مثال برای یک فضای نشیمن کوچک یک دست مبل راحتی بزرگ اشتباه است و یا بالعکس یرای یک فضای بزرگ استفاده از مبلمان جم و جور اشتباه است. به ابعاد قاب ها و تناسب آن به دیواری که روی آن نصب میشود دقت کنید به طوری که تمام قاب ها باید در سطح خط دید چشم باشند که ارتفاع آن حدودا یک ونیم الی دو متر از کف است همچنین به هم ارتفاع بودن قاب ها در هر فضا بسیار دقت کنید.به ابعاد و ارتفاع نصب لوستر دقت کنید ارتفاع نصب لوستر نباید از یک چهارم بالایی ارتفاع فضا بیشتر شود.

5- استفاده از نور مناسب برای فضا

باید به نوع، رنگ و مقدار نور در هر فضا توجه کنید یک انتخاب اشتباه میتواند سلامت شما را به خطر بیاندازد. رنگ و مقدار نور میتواند یک فضا را آرام یا خشن و یا پرحرارت و صمیمی کند و یا حس های گوناگون دیگر را ایجاد کند.به طور مثال برای فضای نشیمن بهتر است از ترکیب نورهای آفتابی و مهتابی استفاده شود و یا میتوان برای فضای ناهارخوری با نور آفتابی فضای شاعرانه تری را تداعی کرد و یا اگر شدت نور در اتاق خواب زیاد باشد می تواند آرامش شما را بهم بزند.

6- استفاده از گیاه

سریع ترین و کم خرج ترین راه شادابی و تغییر فضا اضافه کردن یک یا چند گلدان ترو تازه به داخل فضا است که تاثیر بسزایی در زیبایی و شادابی خانه دارد.البته به خصوصیات زیست گیاه و هماهنگی آن با دکوراسیون خود توجه کنید.

۷- بزرگ کردن فضا

با استفاده از ایجاد خصوط عمودی با استفاده از کاغذ دیواری با طرح های عمودی، پرده های بلند چین دار،قفسه های کتاب، قاب های عمودی و … متوان فضا را بزرگ تر جلوه داد و حس بزرگ بودن فضا را در افراد ایجاد کرد. البته مراقب ایجاد حس شلوغی در فضاباشید و به یک نسبت معقول ایجاد خطوط عمودی در فضا را داشته باشید.

سخن پایانی:

میتوان بسیاری از موارد را با هزینه کم در دکوراسیون داخلی خانه یا فضای خود رعایت کرد اما خیلی از تغییرات و یا خرید ها با هزینه بالا همراه است بهتر است با یک هزینه بسیار حداقلی از یک طراح دکوراسیون داخلی استفاده کنید تا به بهترین طراحی و انتخاب وسایل برسید و از هدر رفتن سرمایه خود جلوگیری کنید. پیدا کردن یک طراح حرفه ای با هزینه حداقلی در سایت دکوبین امکان پذیر است.

نویسنده: احسان گرمسیری